Je dobojované

Autor: Janko Dudáš | 16.3.2016 o 14:40 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  624x

   Karty sa rozdali, sily podľa nich preskupili, dohody podpísali. Nastal čas na upokojenie a racionálne hodnotenie práce novej vlády.

   Celou spoločnosťou otriasa povolebný zápas politických síl a očakávania voličov. Prekvapení a/alebo znepokojení sú samotní politici, politológovia, sociológovia a hlavne voliči všeobecne.
   Som presvedčený, že sklamanie zo slabého výsledku v názorovo blízkych vedeniach strán Most-Híd a Sieť (nečakane nízkych 6,5 a 5,6 percent prinieslo len 11+10=21 poslancov) a zdanlivo patovej situácie po voľbách, je skutočný dôvod na ich hru vabank s osvedčeným vládnym tandemom SMER-SD s SNS (49+15=64 poslancov). Koniec koncov sa tieto možnosti dlho pred voľbami prirodzene zvažovali. Napriek prirodzenému vymedzeniu "so Smerom nie" ju dotyční nevylúčili, naopak hovorilo sa o Bugárovej psej povinnosti a Procházkovom a Ficovom pragmatizme. Obava z úradníckej vlády (ktorú susedné Česko bez problémov zostavilo a prežilo už trikrát) a ešte horších výsledkov po predčasných voľbách a z posilnenia neonacistickej anarchie, sú podľa mnohých neopodstatnené, ale v argumentácii Bugára i Procházku rozhodujúce a úplne legitímne. Skutočnosti rozhodne reálnejšie, ako úvahy o podlosti a zištnom zapredaní sa moci. Vysvetľuje to razanciu a jednoznačnosť s akými sa do rokovaní o vláde pustili.
  Tretie ad hoc zoskupenie, momentálne mimo hru, tvoria navzájom neutrálne, na mnohých výrazných a zväčša aj kladných osobnostiach postavené SaS a OĽaNO (21+19=40 poslancov). Navonok ale pôsobia polarizujúco. Jednu pravicovú vládu už mali a aj ju po roku položili. Nie je náhoda, že najhoršie výpady máva Matovič dlhodobo a pravidelne nielen voči Smeru, ale aj Bugárovi a Procházkovi.
   Kollárov cirkus a Kotlebovi fašisti (11+14=25 poslancov) sú pre akúkoľvek prijateľnú vládnu kalkuláciu absolútne vylúčené.
   Podškrtnuté a zrátané: 21-x (x=počet vzbúrencov zo Siete a Mostu-Híd) zostaví vládu len so 64-mi a nezostaví so 40-mi. Navyše Sulík už radšej ušiel bojovať proti Merkelovej do Bruselu a Matovič vytrvalo uráža každého, kto mu príde pod ruku.
   Je preto namieste prijať fakty, prestať s urážaním a emotívnymi výpadmi. Treba sa pragmaticky a racionálne sústrediť na výsledky ako rokovaní, tak prípadného vládnutia. Všetko ostatné sú pochopiteľné, ale celkom zbytočné emócie a frustrácia. 
   Rozhodli voliči. Štyri roky teraz môžu sledovať ním delegovaných správcov štátu a potom zhodnotiť a odmeniť ich koaličný výber aj prácu vo vláde. Rozhodol aj nevolič. Ale toho to zrejme nezaujíma. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Nemci hokejovú senzáciu nezavŕšili, Rusi rozhodli o zlate v predĺžení

Jedinými premožiteľmi Rusov na olympijskom turnaji boli Slováci.


Už ste čítali?