Nedôstojná zdravotná starostlivosť

Autor: Janko Dudáš | 24.7.2013 o 12:16 | (upravené 2.4.2014 o 12:13) Karma článku: 14,88 | Prečítané:  8523x

Rozpoviem Vám príbeh nedôstojnej a poškodzujúcej zdravotnej starostlivosti, ktorý chcem dohnať pred súd. Ak mi viete v tomto snažení pomôcť právnou radou, či poradiť dobrého právnika, prispejete k zlepšeniu biedneho personálneho stavu našeho zdravotníctva, kde jeden diletant narobí problémy hlavne pacientovi, ale aj iným obetavým a svedomitým kolegom, lekárom.

Rozpoviem Vám príbeh nedôstojnej a poškodzujúcej zdravotnej starostlivosti, ktorý chcem dohnať pred súd. Ak mi viete v tomto snažení pomôcť právnou radou, či poradiť dobrého právnika, prispejete k zlepšeniu biedneho personálneho stavu našeho zdravotníctva, kde jeden diletant narobí problémy hlavne pacientovi, ale aj iným obetavým a svedomitým kolegom, lekárom.

V nedeľu dňa 14.7.2013 približne o 13:00 som sa dostavil na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny v rámci Ústavnej pohotovostnej služby vo FNLP pracovisko Rastislavova 43  pre náhle zhoršenie môjho zdravotného stavu.Vyšetrenia sa ujala službukonajúca MUDr. Borková.

V skratke : prišiel som na infekčné v zúfalom stave a ujala sa ma príjemná lekárka so zrejmou snahou mi pomôcť.

Po objasnení doterajšej diagnostiky a liečby navrhla doplniť krvné testy, urologické a pľúcne vyšetrenie. Začala prejednávať so zdr. sestrou hospitalizáciu, ktorú pre obsadenosť odd. prenechali radšej na urológa.

Žiaľ, napriek zadokumentovanému zlému zdravotnému stavu ( už 2 týždne viróza, posledných 5 dní horúčky a silné bolesti hlavy, neproduktívny frekventovaný kašel, bolesti svalov a kĺbov, nevyspatosť a veľká únava) od poslednej noci so zväčšenými a bolestivými semenníkmi, som teda musel vyhľadať a dôjsť samostatne na 4 rôzne miesta vo veľkom nemocničnom areále : pľúcne odd. v starom pavilóne., následne vyhľadať Rtg pracovisko v monobloku, ktoré našťastie je o poschodie nižšie ako urologické odd., odtiaľ vyhľadať pracovisko pľúcneho odd. kdesi na Turgenevovej (vraj v rámci areálu nemocnice), kde sa nachádza službukonajúci lekár a vrátiť sa späť na infekčné odd.

V skratke : mám smolu, že aj keď som na tom zle alebo som práve úplne zúfalý, vyzerám obstojne. Prijateľne k tomu, že sa neplazím po zemi a som schopný samostatne chodiť, nekričím a neplačem. Neskôr mi ale k záchrane a úľave nepomohlo ani to !


Službukonajúci lekár na Urologickom odd. miesto zisťovania anamnézy začal vyšetrenie konštatovaním: “Čo to je za sprostosť, že vás poštípe ovad a vy máte teraz spuchnuté vajcia ?” Po mojej odpovedi, že to som riešiť neprišiel, ale že v tele je zápal, som dlhšie chorý a mne sa v noci na dnes zväčšili a rozboleli semenníky, ma uložil na vyšetrovacie lôžko a semenníky ručne prehmatal, čo bolo veľmi nepríjemné a bolestivé. Skonštatoval že: “to sú zdravé vajcia !” Urobil USG moč. mechúra a prostaty, prostatu vyšetril aj digitálne ( prstami cez konečník). Pýtal sa ma pritom : “že čo ?” Vravím, je to nepríjemné, prestaňte s tým. Odpoveď : “To máte zapálenú prostatu a bolesť vyžaruje do semenníkov.” (Niečo také podľa obvodného urológa neexistuje.) Dg záver: Prostatitis.

V skratke : Povrchne a arogantne pôsobiaci lekár napriek údajnej odbornosti nevykonal aj USG vyšetrenie semenníkov, dokonca ich prehmatával rukami (!). Nevytvoril si tým predpoklad na zistenie skutočnej diagnózy zdokumentovanej až na druhý deň obvodným urológom (zápal nadsemenníka s cystou 8mm. Naopak veľmi výrazne skomplikoval ďalší postup iných lekárov a môj zdravotný stav, hlavne bolesť v miešku. Navyše, bez akéhokoľvek záujmu o moju predchádzajúcu urologickú anamnézu. Ja som totiž už zapálenú prostatu pred rokom mal. A to je iné kafe.

Do 5 minút od tohoto vyšetrenia, som o poschodie nižšie, už na Rtg pracovisku zrazu pocítil mučivú, bodavú bolesť v semennikoch, ktorá ma po dobu asi 20 sekúnd nútila kričať a plakať a držať si miešok v ruke. Rtg technik sa ma zatiaľ iba pýtal, čo to stváram a po pozvoľnom skončení záchvatu bolesti a mojom vysvetlení, že som po urologickom vyšetrení, odmietol zavolať akúkoľvek pomoc. Preto som telefonicky privolal svoju rodinu, že som v nemocničnom zariadení, ale nie je mi poskytovaná ani základná ľudská pomoc. Medzitým sa podarilo vyhotoviť mi Rtg snímok pľúc.


Neskôr technik Rtg privolal aspoň sestru z urologického odd. ktorá navrhla opätovné vyšetrenie, ale dôjsť tam vraj musím sám. To som po predchádzajúcom nešetrnom zaobchádzaní a pri pretrvávajúcej bolesti v miešku, telesnej a duševnej schvátenosti odmietol, neschopný akéhokoľvek svojvoľného presunu.

Po príchode môjho brata na Rtg pracovisko, behom 20-tich minút, sme budovu monobloku opustili, ja už na vyprosenom kolieskovom kresle, smerom na pľúcne odd. Pre veľké vzdialenosti ma radšej brat s rodinou naložil do súkromného auta a v areáli sme sa radšej vozili. Na parkovisku pred pľúcnym odd. na Turgenevovej po vystúpení z auta prišiel ďalší záchvat mučivých bolestí, pri ktorom som si pri zmietaní sa na zemi vyvrtol ľavý kolenný kĺb (ten je pre traumaticky oslabené väzivo dlhodobo nestabilný). Kým sestra z pľúcneho oddelenia vysvetľovala bratovi, že vozík nedá a potom mojej matke s ďalším bratom, aby som sa neváľal po tráve a že lékár nemôže opustiť oddelenie, ten ho medzitým našťastie opustil a po uistení, že nie som narkoman, bol mi ním podaný Dolsine 50mg i.m., ktorý čoskoro zabral a konečne mi uľavil od neznesiteľných bolestí. To bolo okolo piatej. Teda 4 (!) hodiny po prvotnom príchode na infekčné.

V skratke : Dotyčný MUDr. Tiško svedomito spracoval doterajšiu anamnézu aj čerstvé výsledky krvných testov. Dg. : Akútna laryngotrachitída, virosis. Prostatitis. (Žiaľ, musel akceptovať aj mylnú diagnózu urológa. Ale zasa dodal konečne aj predošlú anamnézu.) Dg. : … Stav po oxalátovej urolitiáze,prostatitíde. Stav po OP kolena, plastika predného skríženého väzu. Stav po septoplastike. Nevedel mi povedať, ako sa účinne vyhnúť prípadnej ďalšej bolesti.

18:00, po 2-ch záchvatoch bolesti, ale už krytý narkotikom, v doprovode členov najbližšej rodiny, konečne som sa mohol vrátiť na infekčné. Vlastne hodinu zvoniť a čakať pred ním, sediac v aute i na betónovom vetráku s ďalšími príchodzími pacientami a v núdzi močiť do kríkov. Prišiel tretí záchvat, už nie mučivý, ale nepríjemný. Opäť vyšetrenie Dr. Borkovou, opäť zvažovaná hospitalizácia. Po mojom opise doterajšej situácie a otázke, čo bude robiť, ak začnem v záchvate bolesti kričať a metať sa im na izbe mi doporučila ešte konzultáciu na ARO pre tlmenie bolesti.

Na ARO je zázrakom rodinný známy, spustí mi infúziu s analgetikami, navrhne aj ďalšie lieky na tlmenie bolesti. O pol deviatej sa konečne dostávam nadrogovaný a zničený z areálu nemocnice, rozhodnutý ostať doma pod dohľadom brata a vydržať na liekoch do návštevy u obvodného urológa.

MUDr. Vargovčák v pondelok ráno 15.7. po preskúmaní anamnézy bez akéhokoľvek zaváhania previedol na ambulancii šetrné USG semenníkov. Dg. : Epididymitis acuta l. sin. Spermatokéla 8mm. Prostatitis acuta. Pri kontrole 22.7. ústne spochybňuje prostatitídu stanovenú Dr.X. Želá skoré uzdravenie...

Rozhodol som sa nenechať si to pre seba a povzbudiť každého, aby sa dožadoval ľudského a odborného zaobchádzania. Napísal som podanie na Úrad pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou. Bude to trvať do dvoch mesiacov. Funguje právna poradňa, tety sú milé, ale silne pochybujem, že tam potom bude aj schopný právnik, s ktorým sa dá spor vyhrať. Viete o právnikovi, ktorý je na úrovni a zaslúži si moje úspory - peniaze, ktoré ma to bude stáť ? Nechcem čakať kým to zapadne prachom, pozabúda sa, je dovolenkové obdobie. Viete mi pomôcť ? Vieme “si” pomôcť ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?