Kultúra (nie len) v Košiciach 2013

Autor: Janko Dudáš | 22.10.2011 o 23:39 | (upravené 23.10.2011 o 23:40) Karma článku: 3,53 | Prečítané:  724x

Píšem s úprimnou túžbou, že Košice sa do 14-tich mesiacov stanú naozaj kultúrnym mestom,dokonca Hlavným európskym mestom kultúry so všetkým, čo k tomu patrí a to nie iba na papieri. Ako sa zdá, zatiaľ k tomu máme ďaleko.

Všeobecný pojem kultúra totiž zahŕňa hodnoty vytvárané v určitom období nie len na poli umenia a vedy, ale v neposlednom rade aj v oblasti spoločenského života. A tak tu sú (s prepáčením) občania, ktorí od kultúry a od nášho mesta očakávajú viac ako pouličné "šaškoviny" a hudobné koncerty viac či menej podarenej produkcie. Aby som priveľa nekritizoval, Leto v parku spomínať nebudem, no zima zrejme tiež nebude nič moc. Prejdem radšej od umenia priamo ku kultúre prostredia. Tú pravda nevytvárajú draho zaplatení cezpoľní umelci, ale všetci obyvatelia mesta a nimi dotované mestské služby.

To ako ku kultúrnosti svojho okolia prispievame my sami ako jednotlivci, je často kladenou otázkou. Zameťme si teda pred vlastným prahom! A keď je napríklad jedna otvorená smetná nádoba vrchovato plná, nájdime v okolí druhú, nepreplnenú. Často je ešte ako-tak vhodná tá hneď vedľa, len má zavreté veko! Ak dopadne akýkoľvek odpad na zem, je to naša vina. Psí priatelia sú naproti tomu nevinní, lebo musia chodiť po všetkých štyroch a tak nemajú prázdne ruky, aby po sebe upratali. Dvojnohé zvieratká pri kŕmidlách stačí napomenúť, veľa z nich si dá povedať a pozbierajú to, čo pri ich manuálnej recyklácii odpadu povypadávalo z už tak pretekajúceho smetiaka. Tu sa však konečne dostávame k verejným službám pod kuratelou mesta. Či si mesto najíma na tieto služby súkromné spoločnosti, alebo ich realizuje prostredníctvom mestských podnikov je v podstate jedno. Ale keď máme okrem daní platiť ešte aj miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, to už za priamu platbu chcem konkrétnu službu v primeranej kvalite. Bolo by teda možné, aby v problematických miestach pribudli smetné nádoby? Nie je napríklad rozumnejšie pravidelne vyprázdňovať päť viac či menej naplnených nádob ako tri neúmerne preplnené? Že to je efektívna rezerva potvrdia už najbližšie vianočné sviatky, keď nebude stačiť ani tých päť. A mohli by jednotlivé stojiská byť pravidelne pozametané a upravené? Čestné slovo dám za odvoz odpadu radšej miesto doterajších 60 centov na týždeň jedno celé euro, len nech papiere a mikroténové vrecká už nepoletujú po uliciach hnané neustálym košickým vetrom. Okrem toho, že úplne zadarmo zbieram recykláciou zhodnocovaný separovaný materiál a nejakú tú poletujúcu igelitku sám zdvihnem a zahodím, viac už pre čistotu mesta urobiť neviem.

Zjavne pre čistotu nič viac urobiť nevie ani mestská časť Staré mesto. S neblahým očakávaním som sledoval minuloročnú inštaláciu hnedých "smetných plechovíc" (do veľmi podobných sa konzervujú 10 kilové kyslé uhorky v náleve) na tenkých rúrkach v parku na Moyzesovej ulici. Nestačila jasná odozva vandalov a siláckych výrastkov na dávnejšiu inštaláciu plechových žltých schránok na psie exkrementy v uliciach Starého mesta a po pár rokoch sme všetci márnivo zaplatili výzvu druhú. Kým v pokojnejších uliciach ešte nejaké tie žlté schránky rozkopané úplne nie sú, o hnedých plechoviciach sa to na popíjajúcimi okupovanej Moyzesovej povedať nedá. Kým zaplatíme tretiu demolačnú výzvu, mohol by sa niekto kompetentný, prípadne všetci zamyslieť nad tým aké nádoby sa rozkopať nedajú?

Nepoučil sa ani Dopravný podnik mesta Košice, zodpovedajúci za čistotu zastávok MHD. Po odvážnej inštalácii plastových oranžových nádob koncom 90. rokov minulého storočia na mnohých zastávkach MHD došlo k ich menej odvážnej ale o to účinnejšej eliminácii. Už neviem či aspoň zopár stihli odmontovať alebo zhoreli všetky. Súčasná situácia je nevyhovujúca najmä tam, kde na zastávke nie je priamo umiestnená veľká odpadová nádoba, napríklad na autobusových zastávkach "Zimná" (oba smery), pretože kovové nádobky pripevnené na stĺpoch samotných zastávkových tabúľ síce nezhoria, ale veľmi málo sa toho do nich zmestí. Trvá necelé dva dni kým sa tieto nádobky naplnia a príde k tomu najhoršiemu - odpadky sa kopia okolo zastávky, po ulici ich rozfukuje vietor, rozháňa a lisuje prechádzajúca doprava. Vyprázdňované sú len sporadicky, zrejme preto, lebo tento akt je nechutný. Natoľko, že som ho zachytil na video a je k dispozícii prípadným záujemcom.

Oveľa lepšie vyzerajú na rovnakej ulici nástupné ostrovčeky električiek, kde je smetná nádoba umiestnená priamo v masívnom stojane zastávky. Nádoby sú veľké a často vyprázdňované. No aby toho nebolo málo, pár krát za rok sa po koľajovej trati električiek preženie veľká oranžová "čistiaca" mašina. Napriek logike však prach zo žliabkov koľajníc nevysáva, ale rozfukuje do širokého okolia. Video taktiež k nahliadnutiu.


Netreba nám predložiť rozpočet veľkolepého kultúrneho projektu, mesta, mestských častí ani hĺbkovú vnútornú analýzu jednotlivých mestských podnikov či výšku účtov platených súkromným spoločnostiam, aby sme vedeli ako navonok fungujú. Výsledky hovoria za všetko.

Ak sa potom v novinách dočítam o poriadkumilovnej aktívnej dôchodkyni na ktorú zavojú v autobuse napomenutí čierni pasažieri štátnu políciu a dotazovaná je na ulici ona kým neplatiaci cestujúci pokračujú v ceste,napadá mi len jedno.Kultúra obce,mesta,národa či krajiny je presným obrazom kultúry obsiahnutej v našom osobnom správaní.A tú nám nikto nepridelí ani nekúpi.Treba začať od seba.A kto bude chcieť prvý hodiť kameň ... nech aspoň mieri do koša!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.


Už ste čítali?