Je dobojované

Autor: Janko Dudáš | 16.3.2016 o 14:40 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  590x

   Karty sa rozdali, sily podľa nich preskupili, dohody podpísali. Nastal čas na upokojenie a racionálne hodnotenie práce novej vlády.

   Celou spoločnosťou otriasa povolebný zápas politických síl a očakávania voličov. Prekvapení a/alebo znepokojení sú samotní politici, politológovia, sociológovia a hlavne voliči všeobecne.
   Som presvedčený, že sklamanie zo slabého výsledku v názorovo blízkych vedeniach strán Most-Híd a Sieť (nečakane nízkych 6,5 a 5,6 percent prinieslo len 11+10=21 poslancov) a zdanlivo patovej situácie po voľbách, je skutočný dôvod na ich hru vabank s osvedčeným vládnym tandemom SMER-SD s SNS (49+15=64 poslancov). Koniec koncov sa tieto možnosti dlho pred voľbami prirodzene zvažovali. Napriek prirodzenému vymedzeniu "so Smerom nie" ju dotyční nevylúčili, naopak hovorilo sa o Bugárovej psej povinnosti a Procházkovom a Ficovom pragmatizme. Obava z úradníckej vlády (ktorú susedné Česko bez problémov zostavilo a prežilo už trikrát) a ešte horších výsledkov po predčasných voľbách a z posilnenia neonacistickej anarchie, sú podľa mnohých neopodstatnené, ale v argumentácii Bugára i Procházku rozhodujúce a úplne legitímne. Skutočnosti rozhodne reálnejšie, ako úvahy o podlosti a zištnom zapredaní sa moci. Vysvetľuje to razanciu a jednoznačnosť s akými sa do rokovaní o vláde pustili.
  Tretie ad hoc zoskupenie, momentálne mimo hru, tvoria navzájom neutrálne, na mnohých výrazných a zväčša aj kladných osobnostiach postavené SaS a OĽaNO (21+19=40 poslancov). Navonok ale pôsobia polarizujúco. Jednu pravicovú vládu už mali a aj ju po roku položili. Nie je náhoda, že najhoršie výpady máva Matovič dlhodobo a pravidelne nielen voči Smeru, ale aj Bugárovi a Procházkovi.
   Kollárov cirkus a Kotlebovi fašisti (11+14=25 poslancov) sú pre akúkoľvek prijateľnú vládnu kalkuláciu absolútne vylúčené.
   Podškrtnuté a zrátané: 21-x (x=počet vzbúrencov zo Siete a Mostu-Híd) zostaví vládu len so 64-mi a nezostaví so 40-mi. Navyše Sulík už radšej ušiel bojovať proti Merkelovej do Bruselu a Matovič vytrvalo uráža každého, kto mu príde pod ruku.
   Je preto namieste prijať fakty, prestať s urážaním a emotívnymi výpadmi. Treba sa pragmaticky a racionálne sústrediť na výsledky ako rokovaní, tak prípadného vládnutia. Všetko ostatné sú pochopiteľné, ale celkom zbytočné emócie a frustrácia. 
   Rozhodli voliči. Štyri roky teraz môžu sledovať ním delegovaných správcov štátu a potom zhodnotiť a odmeniť ich koaličný výber aj prácu vo vláde. Rozhodol aj nevolič. Ale toho to zrejme nezaujíma. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?